НЕМА ДОБРИ ВЕСТИ ОД ЛУКСЕМБУРГ: Ставот на Франција останува непроменет

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на...

РЕГИОН

СВЕТ

ТЕХНОЛОГИА

Google ќе прекине со продажба на Pixel 3 од вторник!

Со претставувањето на новата Pixel 4 серија, Google ќе се збогува со постарите модели. Pixel 2 беше следбеник на...

ЗДРАВЈЕ

Како да си ја зачувате кожата млада и да не изгледате...

И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува....

РЕКЛАМИ

2,546FansLike
4FollowersFollow
1,770SubscribersSubscribe
- Advertisement -

КОЛУМНИ

Мистификацијата на датумот

ЗДРАВКО САВЕСКИ Датумот. Датумот. ДАТУМОТ! Во исчекување сме дали ќе го добиеме тој светол, па и свет Датум кој...

Два лути камења

Два лути камења не мелат брашно! Тоа го кажува народната мудрост. Буквално во рамки на таа мудрост лежи и последното премрежие кое...

Злоупотреба на правото

Љубомир Д. Фрчкоски Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на...

Апсурдот како модел на однесување

Веќе и искуствено ни е познато дека политиката, која понекогаш со еуфемизми се опишува како „умеш(т)ност на можното“, сѐ повеќе покажува амбиции...

КУЛТУРА

Книжевна средба во ДПМ за еден век од раѓањето на Димитар Митрев

Сто години од раѓањето на академик Димитар Митрев (14 октомври 1919 – 24 февруари 1976), еден од основоположниците на македонската книжевна...

Овации за филмот „Светлина“ на „Џифони Македонија“ , гостување на бендот „Дупер“

Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски, вчера по премиерата на филмот во рамките на „Џифони Македонија“...

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Македонската филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак" на кој ќе прозвучат дела од...

Нова збирка книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од Васил Тоциновски

Деновиве во издание на „Академски печат“ од Скопје беше издадена збирката книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од проф. д-р Васил Тоциновски.

РЕГИОН

СВЕТ

ТЕХНОЛОГИА

Google ќе прекине со продажба на Pixel 3 од вторник!

Со претставувањето на новата Pixel 4 серија, Google ќе се збогува со постарите модели. Pixel 2 беше следбеник на...

ЗДРАВЈЕ

Како да си ја зачувате кожата млада и да не изгледате...

И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува....

РЕКЛАМИ

2,546FansLike
4FollowersFollow
1,770SubscribersSubscribe
- Advertisement -

КОЛУМНИ

Мистификацијата на датумот

ЗДРАВКО САВЕСКИ Датумот. Датумот. ДАТУМОТ! Во исчекување сме дали ќе го добиеме тој светол, па и свет Датум кој...

Два лути камења

Два лути камења не мелат брашно! Тоа го кажува народната мудрост. Буквално во рамки на таа мудрост лежи и последното премрежие кое...

Злоупотреба на правото

Љубомир Д. Фрчкоски Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на...

Апсурдот како модел на однесување

Веќе и искуствено ни е познато дека политиката, која понекогаш со еуфемизми се опишува како „умеш(т)ност на можното“, сѐ повеќе покажува амбиции...

КУЛТУРА

Книжевна средба во ДПМ за еден век од раѓањето на Димитар Митрев

Сто години од раѓањето на академик Димитар Митрев (14 октомври 1919 – 24 февруари 1976), еден од основоположниците на македонската книжевна...

Овации за филмот „Светлина“ на „Џифони Македонија“ , гостување на бендот „Дупер“

Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски, вчера по премиерата на филмот во рамките на „Џифони Македонија“...

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Македонската филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак" на кој ќе прозвучат дела од...

Нова збирка книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од Васил Тоциновски

Деновиве во издание на „Академски печат“ од Скопје беше издадена збирката книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од проф. д-р Васил Тоциновски.

ЕКОНОМИЈА

Од полноќ поевтинуваат Еуроспупер 95 и Екстра лесното масло за домаќинство

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Ќе се намали цената на зелениот картон за возилата

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при патување во странство, најави премиерот Зоран Заев на граѓанската...

Најнискиот минималец во регионот се исплаќа во Македонија

Најниска минимална плата во земјите од регионот земаат работниците во Македонија, или 203 евра. Според последните достапни податоци минималецот во Босна и...

ХРОНИКА

Превртен камион во Хиподром

Скопје, 14 октомври- Се преврте камион во скопската населба Хиподром дознава 24-Инфо. На лице место моментално се екипите на брзата помош и полицијата,...