Концерт на Џандан Ерчетин во Скопје
   
Impressum | Маркетинг | Контакт
Култура
Концерт на Џандан Ерчетин во Скопје

Скопје, 9 август - Концерт на турската пејачка Џандан Ерчетин ќе се одржи во Скопје на плоштад „Македонија“, утре во 21.00 часот.

Концертот е отворен и бесплатен за целата публика, а на него како гости ќе учестуваат и популарни уметници од Македонија.

Концерт истовремено во живо ќе биде пренесуван на националните канали trt-1,trt muzik и trt türk со што благодарение на јакиот сигнал на овие канали концертот во Скопје ќе имаат можност да го следат милиони гледачи од целиот свет.

Со несмалено темпо продолжуваат концертите во балканските земји во организација на trt (Турска радио - телевизија).

„Со концертите во балканските земји ве очекуваат прекрасни мигови и незаборавна забава со врвни уметници“, велат организаторите.

Концертите во балканските земји во организација на trt започнаа на 24 јули 2010 година во Сараево, Босна и Херцеговина и предизвикаа огромен интерес во местата каде што имаа претстави.

Во Босна и Херцеговина настапи групата „Манга“ која го освои второто место на овогодишниот „Евросонг“.

Во Призрен на публиката и се претстави познатиот Кирач, додека во Дурус, Албанија незаборавни мигови на многубројната публика и приредија уметниците Рафет ел Роман и Јусуф Гунеј.

Овој пат ТРТ на 10 август во Скопје организира уште еден несекојдневен концерт со познатата уметничка Џандан Ерчетин.

  / Журнал МК /
  • Currently 3,09/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Оценка 3,09 од 5 (статијата ја оцениле 70 лица)


Автор:
објавено на 09.08.2010   00:00
Прочитано 6 пати Испрати на пријател Печати
Култура
- Почнува 36. Скопски џез-фестивал
19.10.2017 14:37:37  19.10
- Руската претстава „Ѕверот“ најдобра на 11-тиот фестивал „Скупи“
19.10.2017 14:36:36  19.10
- Објавен јавен повик до кумановските ликовни уметници за учество на изложба
19.10.2017 14:31:29  19.10
- Трет Фестивал на европската литература „Букстар“
13.10.2017 16:11:00  13.10
- Скопски џез-фестивал со гости од САД, Европа и Африка
13.10.2017 13:11:09  13.10
- Изложба на фотографии „Интровертност“ од Влатко Деков
13.10.2017 13:10:15  13.10
- Фестивал „Златна лира“ по 11-ти пат од 16 до 26 октомври во Скопје
13.10.2017 13:08:43  13.10
- Награда за најдобра продукција за „Ослободување на Скопје” на фестивал во Лесковац
09.10.2017 13:41:29  09.10
- Претстави од седум земји на 11.фестивал „Скупи“
09.10.2017 13:40:43  09.10
- Отворен 20. меѓународен фестивал „Денови на комедија“
03.10.2017 13:05:58  03.10
- Изложба на Евгенија Демниевска во Чифте Амам
03.10.2017 12:30:29  03.10
- Изложба „Германија: земја на пронајдоци – истражувачка сложувалка“ во Кинотека на Македонија
03.10.2017 12:29:35  03.10
- Пјер Лом, лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело на „Браќа Манаки“ пристигна во Македонија
21.09.2017 12:02:05  21.09
- Кумановски џез-фестивал утревечер во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“
21.09.2017 11:39:03  21.09
- „Сите бои на џезот“ во Крива Паланка
20.09.2017 16:44:13  20.09
- Повик за претставување на 7.„Недела на дизајн во Скопје“
20.09.2017 16:42:06  20.09
- Министерот Алаѓозовски на форум на Иницијативата „16+1“ во Кина
20.09.2017 16:40:52  20.09
- Почна 9. Интернационален театарски фестивал Св. Јоаким Осоговски
15.09.2017 12:45:01  15.09
- Во Крива Паланка изложба „Припитомување на крикот“
15.09.2017 12:43:33  15.09
- Рецитал на македонската пијанистка Дуња Иванова посветен на Руичи Сакамото
15.09.2017 12:42:20  15.09
- „Езерки“ и „7/8“ со настапи во Тетово, Охрид и Скопје
14.09.2017 12:17:27  14.09
- Краткометражниот филм „Борба за смрт“ селектиран за четири интернационални фестивали
14.09.2017 12:02:38  14.09
- Ликовната колонија „Св.Јоаким Осоговски“ годинава во скратено издание
12.09.2017 16:03:43  12.09
- Конкурси за поезија и плакат во рамки на „Сто илјади поети за промена“
12.09.2017 16:02:50  12.09

П У Б Л И Ц И Т Е Т
ЕЛЕКТРОНСКИ ВЕСТИ
 
Сите актуелни вести на твојата е-пошта.

Product Listing Policy - Intellectual Property Policy and Infringement Claims - Privacy Policy - Terms of Use
© 2017 Журнал МК. Сите права се задржани.  developed by anet solutions