„Лазарополе фест“ со филмови, концерти поезија
   
Impressum | Маркетинг | Контакт
Култура
„Лазарополе фест“ со филмови, концерти поезија
Дебар,  29 јули - Првото издание на фестивалот „Лазарополе фест“ почнува денеска и ќе трае до понеделник.

Фестивалот е мултимедијален, а ќе биде прикажан филмот на Љубиша Георгиевски „Планината и гревот“,по што следува настапот на „Мизар“ со нивниот последен албум “Детето и белото море“.

“Беј д фиш“, „Фолтин“ и „Бернис пропаганда“ ќе бидат дел од петочното музичко случување на фестивалот, додека во сабота настапуваат „Монистра“, Глигор Кондовски и Благоја Грујовски.

Во недела главен настан ќе биде традиционалното доаѓање на тапаните со „Мајовци“, па Влатко Илиевски, а ќе има и поетско читање.

Во рамките на првото издание на овој фестивал ќе гостуваат и изведувачи од Франција „Гесте“, „Фабстракт“. Влезот на „Лазарополе-фест“ е бесплатен.  / Журнал МК /
  • Currently 2,83/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Оценка 2,83 од 5 (статијата ја оцениле 110 лица)


Автор:
објавено на 29.07.2010   00:00
Прочитано 3 пати Испрати на пријател Печати
Култура
- Монодрама „Песни за татковината" на Темелковски во Крива Паланка
21.07.2017 12:19:30  21.07
- Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“
21.07.2017 12:18:25  21.07
- Македонска културна вечер во Бургас
19.07.2017 12:07:01  19.07
- На „Охридско лето“ концерт на Здружението на џез-музичари „Биг Бенд“ и слободни уметници од Скопје
19.07.2017 12:06:17  19.07
- Германскиот филм „Тони Ердман“ на „Скопско лето“
17.07.2017 12:06:56  17.07
- Џез поп рок вечери во Ресен
17.07.2017 12:06:14  17.07
- На „БитФест“ промовиран документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија”
13.07.2017 12:29:57  13.07
- Косовската претстава „Анонимус Венис" најдобра на фестивалот Актер на Европа 2017
12.07.2017 14:16:22  12.07
- Промоција на документарниот филм „Од Монастири до Битола“
12.07.2017 14:15:10  12.07
- Нова книга за Скопје од Данило Коцевски
11.07.2017 12:05:02  11.07
- Иванов ќе прими делегација на фестивалот „Охридско лето“ и џез-квартетот „Форплеј“
11.07.2017 12:04:04  11.07
- „Мелодии од Виетнам“ - концерт на гудачки квартет од Хо Ши Мин
10.07.2017 13:57:53  10.07
- „Бесплатна летна школа“ вторпат во универзитетската библиотека во Штип
10.07.2017 13:52:16  10.07
- Отворен 15. фестивал „Актерот на Европа“
07.07.2017 12:54:45  07.07
- Традиционално Ресен на уникатен начин го одбележа празникот Иванден
07.07.2017 12:53:47  07.07
- Почна манифестацијата „Петровденски конаци“ во Кочани
06.07.2017 12:35:31  06.07
- Утврдена програмата за фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“
06.07.2017 12:33:55  06.07
- Отворен 14. Интернационален фолклорен фестивал „Велес“
05.07.2017 13:40:18  05.07
- Меѓународен фолклорен фестивал „Гази Баба 2017“
05.07.2017 13:39:04  05.07
- Изложба на академскиот сликар Борислав Траиковски во Белград
04.07.2017 10:46:24  04.07
- ДПМ го распиша конкурсот за наградата „Державин“
04.07.2017 10:45:25  04.07
- Претставата „Отело“ на „Скопско лето“ презакажана за 6 јули
03.07.2017 13:13:30  03.07
- Драма за Григор Прличев од авторот Зоран Пејковски
03.07.2017 13:12:38  03.07
- Премиери на балетска и на претстава за деца викендов на „Скопско лето“
30.06.2017 13:27:54  30.06

П У Б Л И Ц И Т Е Т
ЕЛЕКТРОНСКИ ВЕСТИ
 
Сите актуелни вести на твојата е-пошта.

Product Listing Policy - Intellectual Property Policy and Infringement Claims - Privacy Policy - Terms of Use
© 2017 Журнал МК. Сите права се задржани.  developed by anet solutions