Иселениците бараат Македонија да прекине со преговорите
   
Impressum | Маркетинг | Контакт
Македонија
Иселениците бараат Македонија да прекине со преговорите
Скопје, 28 јули– Македонија да ги прекине преговорите со Грција, да покаже дека не е подготвена на компромис за името и дека нема намера да го менува, порачаа претставници на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада (ММДЧП) и Македонска алијанса.

Тие денеска го промовираа почетокот на кампањата „Никој нема право да преговара за моето име“.

Според кординаторот Славко Манговски и лидерот на Македонска алијанса Џорџ Атанасоски,  Грција сака да ги уништи македонскиот јазик и идентитет.

„Ние се залагаме за влез во ЕУ и НАТО, но без дополнителни услови како што е промената на името. Преговорите треба да прекинат зашто со тоа покажуваме дека сме подготвени на компромис што не е точно. Мора да покажеме дека за идентитет никој не преговара,“ изјави  Манговски.

Повикувајќи се на извори од Вашингтон, Атанасоски рече дека Македонија и со и без преговорите, пред 2015 година нема да влезе во Европската унија.

„Подобро да се фокусираме на економската состојба, од Македонија да направиме Швајцарија, да ги спроведеме сите реформи посебно во судството. Само тогаш странските инвеститори нема да ја заобиколуваат државата, независно дали е дел од НАТО или ЕУ“, напомена Атанасоски.

Тој воедно додаде дека и наши бизнисмени кои живеат во странство се обиделе да инвестираат во земјава, но си отишле поради законите и сложените административни процедури.

Кампањата „Никој нема право да преговара за моето име“ чии инцијатори се ММДЧП и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права, беше прмовирана на 7-ми овој месец, а официјално стартува денеска. Ја поддржуваат, како што истакнаа Манговски и Атанасоски, околу 40 организации и индивидуалци. Секој што сака допрва да се вклучи, тоа може да го стори преку интернет страницата www.macedoniahr.org.au.  / Журнал МК /
  • Currently 2,85/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Оценка 2,85 од 5 (статијата ја оцениле 131 лица)


Автор:
објавено на 28.07.2010   00:00
Прочитано 1 пати Испрати на пријател Печати
Македонија
- Талат Џафери: Следната недела Македонија ќе има нова влада
28.05.2017 12:08:33  28.05
- Пановски: Треба да ги вртиме старите фасади на Владата и на неколку други објекти
28.05.2017 12:07:32  28.05
- Беса сѐ уште решава дали ќе влезе во новата влада
28.05.2017 12:05:03  28.05
- Кривопаланечки средношколци дел од „Иновативна обука за ученици автомеханичари“
28.05.2017 11:38:02  28.05
- Утре без струја дел од Центар, Сарај и Шуто Оризари
28.05.2017 11:37:22  28.05
- Епископот Велички Гаврил Светогорец ќе биде канонизиран за светител
28.05.2017 11:35:28  28.05
- Зоран Заев реизбран за претседател на СДСМ
28.05.2017 11:27:57  28.05
- ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ најави блокада на отпочнатите проекти
27.05.2017 11:47:42  27.05
- Заев: Посакувам Светиот месец Рамазан да донесе личен духовен мир и семејна хармонија
27.05.2017 11:44:03  27.05
- Честитка од претседателот Иванов по повод почетокот на рамазанските пости
27.05.2017 11:33:25  27.05
- „Ничија земја“ - нова премиера на МНТ
27.05.2017 11:32:45  27.05
- Скопски цветен фестивал во паркот „Македонија“
27.05.2017 11:29:16  27.05
- Отворање на манифестацијата „Титов Врв 2017“
27.05.2017 11:28:38  27.05
- Чествување на јубилејот од возобновувањето на Охридската архиепископија
27.05.2017 11:27:21  27.05
- Почнува полагањето државна матура
27.05.2017 11:26:46  27.05
- Дали Бејли ја составува новата тиранска влада во Македонија?!
26.05.2017 21:34:09  26.05
- Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник
26.05.2017 21:31:51  26.05
- Заев: Напредуваме во разговорите за влада
26.05.2017 21:31:06  26.05
- Во Собранието за децата се дискутирало од аспект на нивните образовни, социјални и здравствени права
26.05.2017 19:12:00  26.05
- Поништени решенија на директорот на Државниот инспекторат за локална самоуправа
26.05.2017 19:05:23  26.05
- Лутфиу на свеченост за дипломирањето на 13-тата генерација на Штуловиот универзитет
26.05.2017 19:03:35  26.05
- Презентирано истражувањето „Евалуацијата на програмите за третман и грижа на лица кои употребуваат дрога во Македонија“
26.05.2017 19:00:06  26.05
- Директорот на Меѓународна агенција за атомска енергија во посета на ПЕТ Центарот
26.05.2017 18:54:48  26.05
- Кривична за лицето што постави експлозивна направа во Собранието
26.05.2017 18:51:32  26.05

П У Б Л И Ц И Т Е Т
ЕЛЕКТРОНСКИ ВЕСТИ
 
Сите актуелни вести на твојата е-пошта.

Product Listing Policy - Intellectual Property Policy and Infringement Claims - Privacy Policy - Terms of Use
© 2017 Журнал МК. Сите права се задржани.  developed by anet solutions