МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Македонија
СДСМ ќе го решаваат спорот со името на референдум

СДСМ ќе го решаваат спорот со името на референдум

вторник, 03 мај 2011, 00:00ч.   |   I.N.

Скопје, 3 мај - Спорот за името е веќе тема која многу долг период се дискутира, сега веќе почнуваме да бараме консензус и за тоа дали да се стави на референдум или не. Ние сметаме дека најдобро решение би било да се стави на референдум, рече Радмила Шеќеринска, која е кандидат за премиер од СДСМ.

„Бидејќи оваа тема многу во јавноста се дискутираше и се подели уште една тема дали ќе има или нема референдум ние сакавме да ставиме крај на овие дополнителни поделби. Наместо да се караме дали ќе има или нема референдум ајде да најдеме решение кое ќе биде во полза на Македонија и ние тоа ќе го  направиме. Како знак на таа отвореност за барање на добро решение, кажавме дека тоа усогласено од сите политички партии сметаме дека ќе биде добро да биде ставено на референдум“, изјави Радмила Шеќеринска по средбата со претседателот на Здружението на новинарите.

Според неа, СДСМ по прашањето на името имаат многу прецизна формулација. Прво сметаат дека Македонија ја загубила својата активна и многу посилна улога во преговорите, а во интерес на  граѓаните, државата и идентитет Македонија треба да ја врати активната улога и таа да ги диктира условите, а не да чека само како пасивен фактор.

„Сметаме дека никој од нас нема право на прашањето за името да печали политички поени, сметаме дека политичките партии и должат на македонските граѓани по ова прашање да најдат решение и ние за разлика од владата на Груевски нема да ги делиме ниту политичките партии ниту граѓаните“, рече Шеќеринска.

СДСМ во наредните денови ќе ја промовираат својата политичка програма по теми и области, а како што рече Шеќеринска денеска започнале со една од клучните, а тоа е слободата на медиумите, па затоа таа оствари средба со претседателот на Здружението на новинарите Насер Селмани.

© ЖУРНАЛ    ~85,29

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Анагностопулу: И да победи Сиљановска, на меѓународно ниво нема да направи ништо за Договорот од Преспа
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.