МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Свет
Вулканот Мерапи повторно еруптира

Вулканот Мерапи повторно еруптира

сабота, 30 октомври 2010, 00:00ч.   |   B.B.

Џакарта, 30 октомври - Вулканот Мерапи на централниот индонезиски остров Јава повторно еруптирал денеска исфрлајќи вжештена лава и облаци составени од жешка пепел, вулкански карпи и гасови, јави „BBC“.

Според очевидци од локалното население, третата ерупција била посилна од претходните две. Таа била проследена со продорни звуци и детонација.

Според „AFP„“, ерупцијата којашто се случила ноќта во сабота по локално време предизвикала паника во којашто стотици луѓе, вклучувајќи и војници и полицајци, со возила и моторцикли во паника го напуштиле горното подножје на планината.

Нема жртви во третата ерупција на вулканот Мерапи.

Претходно, локални претставници изјавија дека две лица кои добиле изгореници од ерупцијата во вторникот починале од здобиените повреди, со што вкупната бројка жртви од вулканските ерупции се зголеми на 35 лица.

Според индонезиските вулканолози, ерупциите на Мерапи треба да се очекуваат и во наредните неколку седмици.

© ЖУРНАЛ    ~64,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.