МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Култура
Концерт посветен на Сашка Петковска во Битола

Концерт посветен на Сашка Петковска во Битола

понеделник, 23 август 2010, 00:00ч.   |   B.K.

Битола, 23 август - Битолското културно лето годинава за прв пат по 27 години од смртта на познатата пејачка македонската естрада Сашка Петковска, ќе организира концерт на кој ќе бидат интерпретирани нејзините најголеми музички хитови.

„Семејствата на Сашка Петковска-Липша ни дозволија да влеземе во нивните архиви и да обезбедиме сеќавања за да потсетиме на Сашка. Во еден период на детскиот музички фестивал „Си-До“ доделувавме посебна награда именувана според нејзиното име, а еве сега се оддолжуваме и со еден посебен музички проект“,рече Панде Димитровски кој е иницијатор на оваа идеја.

Оваа среда на сцената на НУ Народен театар-Битола ќе бидат испеани евргрините „Бакни ме“, „Чао адио“, „Гриша“, „Охридска елегија“ и други вкупно девет најемотивни песни снимени во Студио „Микс“-Битола, а со поддршка на тамошната локална самоуправа.

© ЖУРНАЛ    ~146,50

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Конкурс за „Пегаз" – нова книжевна награда за необјавен роман
Утре почнува саемот на книгата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.