МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Армијата во Судан ги прекина мировните протести, убиени се 60 луѓе

Армијата во Судан ги прекина мировните протести, убиени се 60 луѓе

среда, 05 јуни 2019, 17:05ч.   |   Z.H.

 Бројот на мртвите во насилниот обид да се прекинат мировните протести во Судан се зголеми на 60, рекоа денес тамошните лекари.

 
Суданските безбедносни сили во понеделникот отворија оган во кампот на демонстрантите во Картум и пукаа во масата луѓе што седеа пред воената команда.
 
Повеќе од 300 луѓе беа повредени, велат лекарите, иако точниот број повредени не може да се знае бидејќи Транзицискиот воен совет (TMC) го изгасна интернетот во многу делови на Судан.
 
Главната група на демонстранти го обвини владејачкиот воен совет дека се обидува да го разбие кампот нарекувајќи ја акцијата масакр. Воениот совет соопшти дека целта им биле непослушните групи во соседната област.
 
Ова е најнасилниот настан досега по соборувањето на суданскиот претседател Омар ал-Башир во април.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.