МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Регион
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа

Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа

среда, 05 јуни 2019, 15:13ч.   |   Z.H.

 Црна Гора оваа година донесе ново правило за користење плажи кое ќе израдува многу гости. По 17 часот користењето лежалки и чадори на јавни и други плажи, освен хотелски, ќе биде потполно бесплатно.

 
Ова во Будва го изјави директорот на Јавното претпријатие за управување со морското добро на Црна Гора, Предраг Јелушиќ и додаде дека не е пристојно да се наплатува полна цена за користење на реквизитите на плажа на некој што ќе дојде попладне.
 
Освен тој новитет, според новиот Правилник за уредување на капалишта и плажи, усвоено пред два месеци, од оваа година на секоја плажа ќе бидат поставени информативни табли со работно време на плажата, цена на лежалките, квалитет на водата што ќе се мери на секои седум до 10 дена и типот на плажата (пет френдли, нудистичка, јавна или хотелска плажа.
 
Уште еден новитет на црногорското приморје е и тоа што освен јавните и хотелските плажи во понуда ќе бидат и 12 тематски плажи, па заљубените двојки, млади желни за забава, нудисти или гости со куќни љубимци ќе имаат свое „парче плажа“ каде ќе може да се опуштат.

© ЖУРНАЛ    ~175,59

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Ова е мајката што си ја уби тригодишната ќерка, па ја фрли од тераса во Белград
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.