МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Регион
Церар заминува од лидерската функција во партијата, но останува министер

Церар заминува од лидерската функција во партијата, но останува министер

среда, 05 јуни 2019, 16:13ч.   |   Z.H.

 Словенечкиот министер за надворешни работи Миро Церар на есенскиот партиски конгрес нема да се кандидира за претседател поради лошите резултати на минатомесечните избори за Европскиот Парламент, соопшти Партијата на модерниот центар (СМЦ).

 
Церар истакна дека ќе остане министер за надворешни работи, а оти СМЦ и понатаму ќе биде дел од владејачката коалиција, како и дека на новото раководство ќе му помага со цел партијата да остане значителен политички фактор.
 
За СМЦ гласаа само 1,6 отсто од граѓаните што не е доволно за освојување на еден од осумте словенечки мандати во ЕП.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Ова е мајката што си ја уби тригодишната ќерка, па ја фрли од тераса во Белград
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.