МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Регион
Поради поплави во Србија евакуирани пет лица

Поради поплави во Србија евакуирани пет лица

понеделник, 03 јуни 2019, 10:59ч.   |   Z.H.

 Пет лица се евакуирани поради поплави во текот на ноќта во околината на Краљево и Чачак, а автобус со 15 лица, кој поради обилни дождови се заглавил на патот Краљево-Крагујевац, успешно е извлечен, соопшти началникот на секторот за вонредни ситуации во српското МВР Предраг Мариќ.

 
Три лица се евакуирани во околината на Краљево, а две во местото Вича кај Чачак, прецизира Мариќ за Танјуг.
 
Тој истакна дека во текот на ноќта во централниот и западниот дел на Србија паднала голема количина дожд и оти на повеќе места во Србија тоа предизвикало проблеми.
 
Засега нема информации за повредени, ниту настрадани, а Секторот за вонредни ситуации ќе дежура во текот на целиот ден.
 
– И денеска се очекува големо количество врнежи, така што сите сили ги упативме на терен, рече Мариќ и прецизира дека тоа се однесува на централниот и западниот дел на Србија.
 
Во меѓувреме, телевизијата Прва јави дека селото Вича, во општината Лучани, речиси целосно е под вода. Спасувачките екипи се на терен, но не е евакуирано целото население на селото.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Ова е мајката што си ја уби тригодишната ќерка, па ја фрли од тераса во Белград
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.