МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Јанева: Мијалков не бил таргет на прислушување, тој ја дал наредбата

Јанева: Мијалков не бил таргет на прислушување, тој ја дал наредбата

среда, 12 јуни 2019, 15:10ч.   |   Xh.I.

Сашо Мијалов, еден од обвинетите во случајот „Таргет – Тврдина", не бил цел на прислушување, туку додека бил директор на УБК по негова наредба се прислушувало, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Таа потенцира дека докази за тоа ќе бидат презентирани за време на рочиштата на судењото за случајот.

Јанева ова го кажа по презентацијата на вториот периодичен извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, одговарајќи на новинарско прашање за тврдењата на Мијалов дека бил предмет на прислушување и оти во судницата изразил сомнеж дека можеби се прислушувало надвор од УБК.

– Обвинетиот Сашо Мијалков не е таргет на прислушување. Таргет се други лица блиски до него, фамилијарни. Тој не е таргет. А тоа кој прислушувал во Македонија неспорно е докажано и има докази за тоа дека тоа се случувало во периодот кога тој бил директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, под негова наредба е вршено прислушување и има докази за тоа во предметот кој се надевам дека ќе го следите, рече Јанева.

Специјалната јавна обвинителка не сакаше да одговара на прашања за други предмети како на пример „Империја", упатувајќи ги новинарите писмено да се обратат до прес-службата на СЈО.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.