МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Хоџа: Владата се надева дека ќе имаме датум за отпочнување на преговори со ЕУ

Хоџа: Владата се надева дека ќе имаме датум за отпочнување на преговори со ЕУ

среда, 12 јуни 2019, 14:14ч.   |   Xh.I.

Владиниот портпарол Муамет Хоџа денеска на редовната прес-конференција во Владата рече дека Владата се надева оти земјата ќе добие датум за отпочнување на преговорите со Европската унија бидејќи се спроведени потребните реформи за евроинтегративниот процес.

Одговарајќи на новинарско прашање како ја коментира денешната изјава на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, владиниот портпарол рече дека Владата на Република Северна Македонија посветено работела на спроведување на сите реформи кои и го отвораат нејзиниот пат за членство во ЕУ.

– Тоа се потврди и со позитивниот извештај и Владата се надева дека ќе имаме датум за отпочнување на преговорите. Тоа треба да биде до крајот на месецот и тоа го очекуваме бидејќи голем дел од нашите обврски ги имаме спроведено и голем дел од реформите кои се потребни за нашиот пат кон ЕУ, се спроведени, рече Хоџа.

Прашан зошто Владата не ги демантира информациите на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека меѓу двата изборни круга имало средба меѓу Зоран Заев и луѓе од ДУИ на која се договарало политичко редефинирање на државата, Хоџа рече дека како портпарол на Владата не може да ги коментира изјавите на политичка партија во која се споменуваат и други политички партии.

– Би Ве замолил прашањето да биде испратено до политичките партии кои ги споменувате, рече Хоџа во одговорот на новинарското прашање.
 

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.