МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Америка работи заедно со Грција С. Македонија што поскоро да влезе во ЕУ

Америка работи заедно со Грција С. Македонија што поскоро да влезе во ЕУ

среда, 12 јуни 2019, 12:00ч.   |   Xh.I.

Американскиот амбасадор во Атина, Џофри Пјат, рече дека САД и Грција заедно работат на тоа „Северна Македонија веќе годинава да ги почне преговорите за членство во ЕУ“.

На настан одржан од Атлантскиот совет во Вашингтон Пјат рече дека Америка останува силно посветена на сојузот со Грција.

Тој не прокоментира дали грчката опозициска партија Неа демократиа и нејзиниот лидер, Киријакос Мицотакис, ако победат на предвремените парламентарни избори во Грција, ќе се согласат за одредбите на Договорот од Преспа, но рече дека се надева дека развојот на односите на Грција со другите земји во регионот на Западен Балкан, како и американско-грчките односи, ќе напредуваат.

Тој додаде дека улогата на грчката влада и грчките бизниси се столб на стабилноста во односите меѓу земјите од Западен Балкан и дека тоа е од суштинско значење.

Пјат ги истакна заедничките интереси на САД и Грција во поширокиот регион, каде што во иднина ќе има многу предизвици, како што е улогата што Кина во Европа и улогата на Русија, која, како што рече, е економски ослабена, но има амбиции да предизвика штета.

Тој исто така истакна дека е од големо значење и за Грција и за САД, Турција да остане дел од западните институции, без оглед на провокативните потези на Анкара.
 

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.