МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија

Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија

среда, 12 јуни 2019, 11:18ч.   |   Xh.I.

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака.

Макрон рече дека Европската Унија има потреба од некој силен на чело на Европската комисија, но додаде дека поради пријателскиот однос што двајцата го имаат, тој не сака да влијае врз Маркел.

„Ако сака да ја преземе функцијата претседател на Европската комисија, ќе ја поддржам“, изјави Макрон за швајцарска телевизија, објави АП.

Меркел повеќепати истакна дека по завршувањето на мандатот како канцеларка во 2021 година нема да има политичка функција, ниту во Германија ниту во Европската Унија.

Германската канцеларка предложи претседателот на Европската народна партија, Манфред Вебер, да го наследи Жан-Клод Јункер на местото претседател на Европската комисија, но Макрон не го поддржува предлогот.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.