МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Регион
Формално распуштен грчкиот парламент

Формално распуштен грчкиот парламент

среда, 12 јуни 2019, 13:51ч.   |   Z.H.

 Декрет на претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, со кој се распушта парламентот објавен е вчера во грчкиот законодавен дом.

 
Со тоа формално се отвора предизборната кампања која ќе заврши на 7 јули кога ќе бидат одржани предвремени парламентарни избори, пренесе АНА-МПА.
 
Грчкиот претседател го прифати барањето на премиерот Алексис Ципрас за распишување предвремени парламентарни избори, што беше формално упатено минатиот понеделник, откако владејачката Сириза изгуби на европските и локалните избори.
 
Новата седница на грчкиот парламент по парламентарните избори ќе биде одрќана на 17 јули, кога новите пратеници ќе положат заклетва.
 
Потоа ќе се формира претседателски одбор кој ќе го избере новиот претседател, потпретседателите и други функционери.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Ова е мајката што си ја уби тригодишната ќерка, па ја фрли од тераса во Белград
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.