МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Регион
Внимавајте: Почна сезоната на вадење таблички на туристите во Грција

Внимавајте: Почна сезоната на вадење таблички на туристите во Грција

среда, 12 јуни 2019, 13:50ч.   |   Z.H.

 Грчката полиција симнува таблички од непрописно паркираните автомобили. Можете да ги добиете после три месеци и платена казна! Внимавајте- сведочи Миле Јеремиќ, Србин кој работи на Скијатос.

 
Претерале или не, додава тој како одговор на коментарот на еден од членовите на Фејсбук групата „Во живо од Грција“ на оваа вест, сведочел на тоа како полицијаците ги симнале табличките од еден автомобил со италијански регистерстки таблички и ги однеле.
 
Симнувањето на таблички од непрописно паркираните автомболил не е новост во Грција. Веќе со години наназад многу туристи од сите страни на светот, имале такво искуство, но сепак се уште има неупатени, или такви кои мислат дека на нив тоа нема да им се случи, па ги оставаат автомобилите каде што не смеат.
 
Да симнувањето на таблички интензивирано е веќе две-три години и тоа е една од казните за непрописно паркирање. На Грците обично им се земаат на три месеца, плус задолжително мораат да платат казна, а на странците наводно им ги враќаат табличите по плаќање на казната- вели Јеремиќ за српски Блиц.
 
Тој уште додава дека тоа се случува секаде, во Солун, на Тасос, Халкидики, поради што ги советува туристите да бидат внимателни.
 
Самата казна за непрописно паркирање во Грција изнесува од 40 до 80 евра, а веќе не постои можноста за намалување на казната ако се плати веднаш. Најлошо нешто што може да ви се случи е такво нешто да ви се случи за време викенд, бидејќи ќе морате да чекате до понеделник тоа да го решите, кога полициските станици работат. Тоа баш може да биде проблем ако сте планирале враќање дома за викенд.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
Ученик го мава професорот со шише на час во црногорско училиште
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.