МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
АНКЕТА: 86% од граѓаните барем еднаш наседнале на лажна вест

АНКЕТА: 86% од граѓаните барем еднаш наседнале на лажна вест

среда, 12 јуни 2019, 11:43ч.   |   Z.H.

 Осумдесет и шест проценти од корисниците на интернет признале дека биле измамени од лажни вести – најголемиот дел од нив на Фејсбук, според глобално истражување.

 
Анкетираните нагласиле дека сакаат и владите и социјални медиуми да се справат со тие активности, кои придонесуваат за растечката недоверба на интернет, како и негативно влијание врз економиите и политичкиот дискурс.
 
86 проценти од испитаниците велат дека „паднале“ на лажни вести барем еднаш, околу 44 отсто тврдат дека понекогаш или често пати, додека само 14 отсто тврдат дека никогаш не биле измамени од лажни вести. Фејсбук е најчесто цитиран извор на лажни вести – околу 77 отсто од корисниците велат дека ќе видат лажни вести таму, додека 62 отсто од корисниците – на Твитер.
 
САД предводат во ширење лажни вести, по што следат Русија и Кина, според годишното истражување на Ипсос на повеќе од 25.000 интернет корисници во 25 земји.
 
Лажните вести се најзастапени на Фејсбук, но исто така се појавуваат на ЈуТјуб, блогови и Твитер, се наведува во резултатите од анализата.
 
Резултатите од истражувањето покажаа дека луѓето во Египет се најмногу веруваат додека испитаниците во Пакистан се најскептипчни.
 
Резултатите, исто така, откриле широко распространета недоверба од социјалните медиуми и зголемената загриженост поради приватноста и пристрасноста на интернет поради алгоритмите што ги користат интернет компаниите.
 
Анкетата била спроведена помеѓу 21 декември 2018 и 10 февруари 2019 година во име на Центарот за меѓународна иновација за управување (CIGI).

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.