МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Спорт
Јувентус во „војна“ со 15 клубови од Серија А

Јувентус во „војна“ со 15 клубови од Серија А

вторник, 11 јуни 2019, 09:35ч.   |   Xh.I.

Јувентус се впушти во „војна“ со 15 клубови од Серија А, во судирот во кој настрана се одлучија да останат Фиорентина, Милан, Интер и Рома.

Објавенот е дека поголемиот дел од клубовите од Серија А потпишале резолуција со која се обврзуваат дека ќе ги поддржат сите од останатите врвни лиги на Европа кои се спротиставуваат на УЕФА и ЕКА. Според тие 15 клубови, плановите кои содржат систем на промоција и релегација во европските клупски натпреварувања може да доведат до пад од 35% кога е во прашање заработката од продадените билети во Серија А.

Но, Јувентус не сака ниту да слушне за таа резолуција затоа што и претседателот на клубот, Андреа Ањели е прв човек и на ЕКА која се заложува за европска „Супер лига“.

 

 

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.