МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Спорт
Џанлуиџи Буфон го менува Икер Касиљас?

Џанлуиџи Буфон го менува Икер Касиљас?

вторник, 11 јуни 2019, 16:14ч.   |   Xh.I.

По една сезона, Џанлуиџи Буфон реши да ја заврши својата епизода во ПСЖ. Легендарниот чувар на мрежата не ја продолжи соработката со ПСЖ, па затоа во моментов е слободен играч.

Во последните неколку дена се шпекулира дека Буфон би можел да се врати во Италија и да се носи дрес од клубот каде што ја започна својата кариера, Парма. Исто така, имаше гласини дека постои шанса дека повратникот во Серија А, Бреша, ќе го доведе 41-годишниот голман.

Денес, „Tuttosport“ пишува дека Џанлуиџи Буфон се уште нема намера да стави крај на неговата кариера, би можел да биде голман на Порто.

Буфон ќе го замени Икер Касиљас на голот на Порто.

Се верува дека поранешниот голман на Реал Мадрид да каже збогум за активно да учествува во фудбалот, откако неодамна на тренингот со Порто доживеа срцев удар. Така еден легендарен голман, може да замени друг.

Буфон ја започна својата кариера во Парма, а во 2001 година се пресели во Јувентус. Минатото лето, по 17 години, ја напушти „Старата дама“ во потрага по нов предизвик.

Сега останува да се види каде ќе брани следната сезона, кој за неко може да биде последна во професионалниот фудбал.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.