МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Беса: Советникот на ДУИ во Општина Охрид се однесува како локален шериф

Беса: Советникот на ДУИ во Општина Охрид се однесува како локален шериф

вторник, 11 јуни 2019, 15:11ч.   |   Xh.I.

Советникот на ДУИ од Општина Охрид се однесува како локален шериф покажувајќи ја неговата сила на власт, што вчера ескалираше за време на седницата на општинскиот совет на Општина Охрид , каде што на вандален начин, како што им личи само на бандити, го нападнал нашиот советник Џемал Мена, велат од партијата Беса.

„Причината за овој физички напад бил одбивањето за гласање на точките на мнозинството СДСМ-ДУИ од страна на нашиот советник во општинскиот совет Охрид. За да се објасни точно на јавноста, Движење Беса не е дел од мнозинството на Општина Охрид, при што како опозициона партија нема обврска да гласа за сè што ќе биде сервирано од страна на мнозинството. Исто така, сведоци сме дека некои од медиумите веќе ја информираа јавноста за проблемот на дивоградбите во Охрид. Според истражувањата на тие медиуми зад тие дивоградби застанува точно советникот на ДУИ во Охрид, затоа денес јавно кажуваме дека гласот на Движење Беса никогаш нема да биде на услуга на урбаната мафија или бандитската политика на ДУИ во Охрид, што со нивниот молк и СДСМ ги поддржува“, велат од партијата.

Од Беса бараат органите на правдата да заземат конкретни чекори за, како што велат, напаѓачот од ДУИ да ја добие заслужената казна за насилството, како и МВР да гарантира безбедност на граѓаните и нивните претставници за да можат да го изразат слободно нивното мислење.

Партијата апелира до ДУИ итно да се огради од нивниот советник.

„Еве како од еден конкретен случај треба да го почнуват таканаречениот партиски ветинг, во спротивно ќе се потврди дека како и во минатото секоја нивна иницијатива е само за политички поени, а не е за подобрувањето на претставувањето на Албанците.
Исто така бараме од СДСМ да се огради од насилството на советникот на ДУИ во Охрид како дел од нивното мнозинство, во спротивно ќе се потврди тоа што многу граѓани се сомневат, дека СДСМ е најголемиот заштитник на коруптирани и криминални структури на ДУИ“, велат од Беса.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.