МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Мијалков рече дека кај Лазаревски на сметка биле најдени 100.000 евра

Мијалков рече дека кај Лазаревски на сметка биле најдени 100.000 евра

вторник, 11 јуни 2019, 14:33ч.   |   Xh.I.

Сашо Мијалков, ексшефот на УБК, го праша сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет – Тврдина”, дали знае дека наводно на сметката на Ѓорѓи Лазаревски се најдени 100 илјади евра и дали Костовски поседува акции во 40 илјади евра.

„Дали Костовски знае дека 100 илјади евра се најдени на сметката на Ѓорѓи Лазаревски и дали тој има акции од 40 илјади евра, како што тогаш беше истрагата. Дали службеник со плата од 500 евра може да направи толкаво конто”, праша Мијалков.

Костовски рече дека тврдењето на Мијалков е лага и шпекулација, а судијката Бегтовиќ го оцени прашањето како беспредметно.

Во предметот „Таргет – Тврдина“, покрај ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков, обвинети се избеганиот поранешен началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, и вработениот во УБК Никола Бошкоски, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, и 6 службеници.

Првото рочиште за масовното прислушување се одржа на 17 јануари 2018 година, а постапката е закочена неколку месеци на сослушување на вториот сведок на СЈО.
 

© ЖУРНАЛ    ~153,51

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.