МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
ДИК ГО ПОВИКАЛА ЃОКО КАМЧЕВ, ПРАТЕНИК ОД ВМРО-ДПМНЕ, НА МЕСТОТО НА ГРУЕВСКИ

ДИК ГО ПОВИКАЛА ЃОКО КАМЧЕВ, ПРАТЕНИК ОД ВМРО-ДПМНЕ, НА МЕСТОТО НА ГРУЕВСКИ

вторник, 11 јуни 2019, 11:24ч.   |   Xh.I.

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најверојатно без гласање на пратениците, само ќе ја констатира писмената оставка на азилантот – пратеник Никола Груевски. Тој е во бегство и не може да ја образложи поднесената оставка пред пратениците. Џафери се координирал со сите пратенички групи, а денеска треба тоа да го стори и со координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Државната изборна комисија за денеска го викнала Ѓоко Камчев од Валандово, кој е следниот на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ од парламентарните избори во 2016 година, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Тој ќе биде место Груевски, на листата од четвртата изборна единица. Камчев беше пратеник од 2014 до 2016 година.

Груевски има неколку мерки притвор, покрај затворската казна од две години. Обвинителката Вилма Рускоска го бара и како еден од осомничените организатори и нарачател на насилствата и обидот за убиство во Собранието на 27 април 2017 година.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.