МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Спорт
Рамос откри зошто му даде на Мората да шутира пенал: Напаѓачите живеат за голови...

Рамос откри зошто му даде на Мората да шутира пенал: Напаѓачите живеат за голови...

вторник, 11 јуни 2019, 11:16ч.   |   Xh.I.

Серхио Рамос синоќа одигра во голема форма против Шведска, еден гол даде, а можеше уште еден од пенал но му овозможи на Мората да се израдува на погодок.

Шпанија ја победи Шведска со 3-0, а серијата погодоци беше отворена со гол на Рамос од пенал. Шпанците имаа уште еден пенал, но овој пат Серхио му дозволи на Алваро Мората да го изведе ударот од белата точка. Одлука која изненади многумина.
 
Запрашан зошто му дозволил на Мората да шутира иако мечот се уште беше 1-0,  резултатот беше активен, Рамос одговори: „Напаѓачите живеат за голови и Мората е убиец“.
 
„Откако го изведов првиот пенал, има ли подобар начин од тоа да му дозволите на еден од вашите соиграчи да го врати своето најдобро расположение и да постигне гол“.
 
„Работата и гордоста се заеднички. Резултатот е тој што е значаен, а не кој ги дал головите“.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.