МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Спорт
Рома потврди: Фонсека е новиот кормилар на „волчицата“

Рома потврди: Фонсека е новиот кормилар на „волчицата“

вторник, 11 јуни 2019, 11:15ч.   |   Xh.I.

Пауло Фонсека и официјално е нов шеф на стручниот штаб на Рома, откако римскиот клуб го потврди ангажманот на 46-годишниот уругвајски стратег. Потпишаниот договор е со важност за следните две сезони, а Фонсека ќе има за задача повторно да ја внесе Рома во Лигата на шампионите, откако „волчицата“ сезонава не успеа во реализација на зацртаната цел.

    „Пресреќни сме што сме во можност да му посакаме на Пауло Фонсека добредојде во нашиот клуб. Тој е млад и амбициозен тренер, со победнички менталитет и напаѓачки фудбал на кој инсистира“ – истакна претседателот на Рома, Џим Палота.

Фонсека доаѓа во Рим од кормилото на Шахтјор Доњецк, каде во трите сезони во својот клуб стигна до двојната круна во украинското првенство и националниот куп. Претходно португалскиот стратег работеше во татковината како тренер на Пакош Фереира, Брага и Порто.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.