МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Павлопулос повикува на внимание за Европа да не стане повторно мрачен континент

Павлопулос повикува на внимание за Европа да не стане повторно мрачен континент

понеделник, 10 јуни 2019, 14:51ч.   |   Z.H.

 Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос денеска повика на внимателност во одбраната на социјалната правда и солидарност, така што Европа никогаш повторно да не биде „мрачен континент” како резултат на силите на нацизмот и фашизмот.

 
Нацистичките и фашистичките формации, како и другите популистички сили, кои исто така ја загрозуваат парламентарната демократија, кои се во пораст во разни земји-членки на ЕУ, се причина за загриженост, предупреди грчкиот претседател.
 
Фактот дека нивниот замав малку забави на последните европски избори е позитивна работа, вели Павлопулос, и вели дека главната цел е да се искоренат причините што доведоа до оживување на овие „остатоци“, кои го враќаат кошмарот од Втората светска војна.
 
Тој уште потенцира дека Грција е мирољубива земја, која верува во пријателство и добрососедство, под услов целосно почитување на меѓународното и европското право.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.