МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

понеделник, 10 јуни 2019, 09:50ч.   |   Z.H.

 Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој ќе го соопшти новиот датум за одржување на локалните избори, а не се исклучува можноста да го искористи правото да го распушти Парлементот.

 
Претседателот Мета, пред почетокот на саботниот протест на обединетата опозиција, соопшти дека ја поништува уредбата со која изборите ги закажа за 30 јуни, накусо аргументрајќи го овој негов чекор дека го презел за да ја смири тензичната ситуација и опасноста од ескалација на евенуален конфликт во земјата. Од друга страна премиерот и лидер на владеачките социјалисти, Еди Рама оваа негова одлука ја нарече „политичко самоубство“.
 
Откако албанскиот претседател Илир Мета донесе одлука за одложување на локалните избори, премиерот Еди Рама со порака дека греши- „изборите не се ниту на претседателот, ниту пак на партиите“. Сам си ја напиша судбината, немаш право да останеш на функцијата, му порача Рама на претседателот Мета. Рама категоричен – избори ќе има на 30 јуни.
 
Првичните реакците околу одлуката на Мета се различни, но сепак преовладуваат оние со оценка дека овој чекор на претседателот е правилен „зашто со тоа спречил граѓански конфликт“.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.