МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Нов Зеланд до јуни идната година ги повлекува трупите од Ирак

Нов Зеланд до јуни идната година ги повлекува трупите од Ирак

понеделник, 10 јуни 2019, 13:47ч.   |   Z.H.

 Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Арден, денеска изјави дека земјата ќе ги повлече своите војници од Ирак до јуни следната година.

 
Контингентот на Нов Зеланд, во кој се 95 припадници на т.н. неборбен персонал се во воен комплекс северозападно од ирачкиот главен град Багдад, каде ги обучуваат ирачките безбедносни сили во рамки на заедничка мисија со 300 австралиски војници.
 
Арден рече дека бројот на новозеландските војници ќе се намали на 75 до јули, а до јануари следната година на 45 припадници на трупите, пред целосното повлекување.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.