МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Калифорнија ќе плаќа здравствено осигурување на имигранти

Калифорнија ќе плаќа здравствено осигурување на имигранти

понеделник, 10 јуни 2019, 12:46ч.   |   Z.H.

 Калифорнија ќе биде првата американска држава што ќе плаќа целосно здравствено осигурување за возрасни што живеат нелегално во САД.

 
Либералната држава продолжува да се разграничува од потези на владата на американскиот претседател Доналд Трамп.
Демократите во законодавниот дом во Калифорнија постигнаа таков договор како дел од поголемиот план за расходи од 213 милијарди американски долари од државни и федерални даноци во следната година.
 
Договорот значи дека лицата со ниски примања на возраст помеѓу 19 и 25 години кои живеат нелегално во Калифорнија ќе имаат право да користат бенефити од програмата за здравствено осигурување за сиромашните и за лицата со посебни потреби.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.