МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Почнува трката за „новата Тереза“

Почнува трката за „новата Тереза“

понеделник, 10 јуни 2019, 09:45ч.   |   Z.H.

 Неколку главни кандидати за нов премиер на Велика Британија денеска ја почнуваат кампањата, по што изборната трка и официјално почнува, објави Ројтерс.

 
Велика Британија очекува нов лидер откако Тереза Меј поднесе оставка на местото претседател на Конзервативната партија, а со самото тоа и на премиерската функција, откако не успеа да ја изведе земјата од Европската Унија во рокот што истече во март.
 
Нејзиниот наследник го очекува најдлабоката политичка криза во изминатите децении, а централните прашања се како, кога и дали Британија треба да ја напушти ЕУ.
 
Изборот на следниот лидер ќе влијае на улогата на Велика Британија на светската сцена и на нејзиниот просперитет за генерациите што доаѓаат, вели Ројтерс.
 
Номинациите за наследникот на Тереза Меј официјално се поднесуваат денес, а секој од 11-те најавени кандидати мора да обезбеди поддршка од најмалку осум од повеќе од 300 пратеници на конзервативците.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.