МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Спорт
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!

Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!

четврток, 09 мај 2019, 13:12ч.   |   Xh.I.

Играчите на навивачите на Ајакс уште долго ќе се сеќаваат на болната елиминација од Тотенхем во Лигата на шампионите, бидејќи тимот од Амстердам го делеа само неколку секунди од пласман во големото финале, успех кој направи да биде недостижен разиграниот Лукас Моура.

Бразилецот ја комплетираше својата вонсериска вечер во Лигата на шампионите со погодокот постигнат во 95-та минута, а заокружувањето на хет-трикот го направи вистински херој за тимот од Лондон кој сега ќе му биде противник на Ливерпул во големото финале кое ќе се одигра во Мадрид.

Кристијан Ериксен не го криеше воодушевувањето и предложи да му биде поставена статуа на Моура за одиграната партија, но од друга страна пак, пристигна една крајно интересна изјава од Луи Ван Гал кој смета дека друг играч бил поклучен за конечниот исход.

– Влегувањето на Фернандо Љоренте на стартот на вториот дел ја направи главната разлика на теренот. Матијс Де Лихт и Блинд беа посрамотени од него. Ги доби сите дуели и заедно со играчите за врска на Тотенхем ја направија големата разлика во вториот дел. Одбраната на Ајакс не смееше да игра така во вториот дел, особено кога Тотенхем презема толку голем ризик со внесување на дополнителен напаѓач. Овој пораз беше комплетно непотребен, но една промена знае да смени многу нешта во фудбалот, – нагласи искусниот Ван Гал кој беше гостин во студиото на „Циго Спорт“.
 

© ЖУРНАЛ    ~125,43

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.