МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате

Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате

среда, 08 мај 2019, 17:03ч.   |   Z.H.

 Новата норвешка министерка за здравство, Силви Листауг, предизвика жестоки полемики откако јавно изјави дека луѓето треба да си допуштат да јадат, пијат и пушат колку што сакаат, пренесе Би-би-си.

 
Листауг, исто така рекла дека пушачите се толку етикетирани што веќе станале одметници во општеството.
 
Популистичката политичарка која е позната по ставовите против имигрантите беше назначена за нова министерка за здравство во петокот, една година откако мораше да се повлече поради спор околу законот за безбедност.
 
Критичарите велат дека таа нема поим од концептот за јавно здравје.
 
„Моето разбирање за јавното здравје е многу едноставно. Не мислам да бидам морален полицаец и да им кажувам на луѓето како да ги живеат своите животи, но имам намера да им овозможам релевантни информации врз основа на кои самите ќе си одлучат“, изјави министерката за телевизијата НРК.
 
Генералната секретарка на норвешката Лига против ракот вели дека ваквите коментари на министерката може да му наштетат на јавното здравје.
 
„Многу луѓе ќе го слушнат тоа што го зборува. Со тоа, јавно здравје се враќа назад неколку децении“, рекла Ана Лиса Риел.

© ЖУРНАЛ    ~261,87

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.