МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Технологија
Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

понеделник, 06 мај 2019, 12:53ч.   |   L.E.

Huawei P30 и P30 Pro се прилично нови на пазарот, но информации за Mate 30 Pro веќе започнаа да се појавуваат

Според новите информации, Huawei Mate 30 Pro ќе го замени 6.4 инчниот дисплеј на минатогодишниот Mate 20 Pro, со поголем, 6.7 инчен OLED панел, произведен од BOE. Повторно, ќе доаѓа со скенер за отпечатоци под самиот панел.

Заедно со дисплејот, неколку новитети ќе има и на задната страна. Како и сегашните Mate 20 модели, новата верзија ќе има систем од повеќе камери - овој пат, четири. Станува збор за главен сензор, широкоаголна леќа, телефото и Time-of-Flight камера. LED блицот ќе се наоѓа некаде во средината.

Во внатрешноста ќе се наоѓа моќниот Kirin 985, како и 5G технологија. Ќе работи на батерија од 4,200mAh.

Сега за сега, ова се сите информации кои се познати за уредот. Неговото претставување го очекуваме во октомври./gsm.mk

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.