МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Витаминот Ц чува се – Од коски до срце

Витаминот Ц чува се – Од коски до срце

недела, 05 мај 2019, 11:33ч.   |   L.E.

Уморни сте и нервозни, чувствувате болка во мускулите и зглобовите, а кожата ви станала сува. Можеби ви недостасува витамин Ц. Витамин Ц или аскорбинска киселина е хидро-растворлив витамин. Ова значи дека е растворлив во вода и дека не се задржува во телото.

Нека во вашата чинија биде шарено. Од жолта, портокалова, преку црвена до зелена боја. Првата асоцијација на витамин Ц е лимон. Меѓутоа, во овој прекрасен период во кој сме сега, тука се јагодите, салатата, сите зелени овошја и зеленчук.

За телото да функционира нормално потребни се многу витамини и минерали, а еден од најважните е витаминот Ц. Витаминот Ц има многу функции во вашето тело, пред сè, многу е важен за создавање на колаген. Тоа е протеин кој е вграден во крвните садови, коските, забите и е важен за функционирањето на овие структури.

Витаминот Ц учествува во многу воспалителни процеси, кај алергии се дава во поголеми дози и го зајакнува имунолошкиот систем. Витаминот Ц чува се, од коски до срце. Ве штити од штетните дејства на слободните радикали и го спречува потенцијалното оштетување на ткивото.

Со ништо не треба да претерувате, па ова правило важи и за витаминот Ц.

Користењето прекумерни дози, особено додатоци, може да предизвика абдоминална болка. Тие што имаат болест со бубрезите треба да бидат повнимателни во случајот со витамин Ц, бидејќи може да потенцира формирање на бубрежни камења.

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.