МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Авто
Bugatti Divo фатен во јавност

Bugatti Divo фатен во јавност

недела, 05 мај 2019, 11:30ч.   |   L.E.

Иако веќе ја имаше саемската премиера, сепак моделот Divo на луксузниот производител Bugatti за прв пат е фатен на јавните патишта. Со фотографиите објавени на интернет се наведува дека овој автомобил е фатен како се тестира низ Германија, без при тоа да се наведат дополнителни информации.

Инаку овој модел се базира на моделот Chiron, а сепак има значајно различен стајлинг од него. Името Divo го доби по францускиот возач Алберт Диво кој на крајот на 90те години два пати победуваше на трката Тарга Флорио.

Бројките покажуваат дека Bugatti Divo до 100 км/ч. ќе забрзува за нешто помалку од 2,5 секунди додека максималната брзина кој може да се постигне изнесува 385 км/ч.

Како што информира производителот, од оваа моделска изведба ќе бидат произведени само 40 единици, а продажната цена изнесува 5 милиони евра. Сепак доколку сте заинтересирани за овој модел треба да знаете дека сите 40 автомобили веќе се распорададени, а испораката на првиот автомобил е планирана за почетокот на 2020 година.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021
Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!
BMW сподели информации за Series 8 Gran Coupe
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021
Audi со нов прототип на водородни горивни ќелии
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.