МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
За холестерол и висок притисок – Овој чај е дар од Бога

За холестерол и висок притисок – Овој чај е дар од Бога

сабота, 04 мај 2019, 11:28ч.   |   L.E.

Чајот од шипка е многу здрав и корисен и помага за големиот проблем со холестеролот.

Има многу витамин Ц, има антиоксиданси, прав избор е за снижување висок притисок и холестерол.

Помага и за болки во стомакот, а се препорачува и за детоксикација.

Пијте го често.

Нов начин на подготвување кафе- лекува тироидна жлезда, анемија и болки во коските

Помага и кај менструалните болки, регулира лошо варење на храната и лекува внатрешни и надворешни хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивотот на холестеролот и триглицеридите.

Дали сте знаеле дека постои напиток од желад сличен на кафето? Што е најдобро од сѐ имат толку сличен вкус на кафето, што овој пијалок се нарекува желад кафе.

Подготовка:

Зрелите желади треба да се пропржат, да се излупат, а потоа да се сомелат во силен блендер. Кога ќе го подготвите напитокот, ставете вода да врие, додајте лажица од мелениот желад и варете десет минути. Процедете го напитокот и подготвени сте за лекување на тироидната жлезда.

Во напитокот може да додадете млеко или шеќер, но најдобро е да се пие без додатоци.

Овој напиток ја поправа крвната слика, лекува анемија, а намалува болки и во коските и зглобовите, особено кај лица над 40 години.

Пробајте и ќе сфатите зошто овој рецепт го воодушеви светот.

© ЖУРНАЛ    ~85,29

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.