МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Технологија
LG за една недела официјално влегува во 5G трката

LG за една недела официјално влегува во 5G трката

петок, 03 мај 2019, 14:01ч.   |   L.E.

LG V50 ThinQ 5G првобитно е најавен пред почетокот на MWC 2019 саемот, а планирано беше да биде објавен на 19. април. Меѓутоа, LG во меѓувреме одлучи малку да ја одложи објавата на телефонот. Компанијата имаше проблемот со процесорот и 5G модемот, а сега е објавено дека теелфонот официјално ќе биде објавен на 10. мај во Јужна Кореја.

Според наводите на изворот, LG се согласил објавата да ја усклади со трите главни провајдери на овој пазар, за на корисниците да им обезбеди бескомпромисно 5G искуство. Во Јужна Кореја веќе се појавуваат извештаи за проблемите со кои се сретнуваат Galaxy S10 5G корисниците, а се однесуваат на лошата конекција и слабите брзини, а пријавени се и проблеми при префрлање меѓу LTE и 5G.

Преминот на мрежата од новата генерација засега беше прилично проблематичен и LG сака да ги избегне овие проблеми.

LG V50 ThinQ 5G пристигнува со своето куќиште со секундарен екран, за кое компанијата тврди дека нуди ја функционалноста и чувството на склоплив телефон. Почетната цена на LG V50 ThinQ 5G моделот ќе изнесува 920 евра за моделот со 6GB RAM/128GB простор за складирање.
извор: USB.mk

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.