МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Здравје
Само овој пијалок може да ви го намали крвниот притисок

Само овој пијалок може да ви го намали крвниот притисок

петок, 03 мај 2019, 14:13ч.   |   L.E.

Лековитите својства на овој пијалок ќе ве изненадат

Симптомите на висок крвен притисок се најчесто главоболка, заматен вид и стегање во градите. Но, постои еден пијалок кој веднаш ќе ги реши овие проблеми и ќе го намали високиот крвен притисок во нормала.

Хипертензијата го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар и затоа е важно да се држи крвниот притисок под контрола. За да го направите ова, мора да ги познавате основните симптоми на оваа болест, но исто така да знаете како да ги лекувате. Прво, она што може да ви помогне да го намалите крвниот притисок е диета, односно програмска исхрана дизајнирана за оваа состојба на телото. Меѓутоа, постои и еден пијалок кој може да ги ублажи проблемите и значително да придонесе за нормализирање на хипертензијата.

Според медицинската страницата ”University Health News”, кокосовата вода е одличен пијалок кој го намалува крвниот притисок. Кокосовата вода е полна со калиум, круцијален минерал кој го одржува балансот на натриум во телото. Прекумерната количина на натриум во телото доведува до зголемување на крвниот притисок, па овој пијалок во тој случај и е повеќе од корисен.

Кокосовата вода е преполна со електролити и минерали, а има многу малку маснотии, калории и јаглени хидрати, што ја прави многу добар пијалок. Покрај намалувањето на крвниот притисок, кокосовата вода делува и антиоксидантно на телото, го намалува холестеролот, ги штити крвните садови и помага на работата на црниот дроб./denar.mk

© ЖУРНАЛ    ~94,32

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.