МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Регион
Нова транша од една милијарда евра помош за Грција

Нова транша од една милијарда евра помош за Грција

петок, 03 мај 2019, 12:41ч.   |   Z.H.

 Европскиот фонд за финансиска стабилност (ЕФФС) и Европскиот механизам за стабилност (ЕМС) официјално го одобрија ослободувањето на новата транша финансиска помош за Грција.

 
Траншата се состои од околу една милијарда евра во рамки на мерките за излез од програмите за спас.
 
Одлуката беше одложена пред неколку месеци, па потврдена на последниот состанок на министрите за финансии на еврозоната во Букурешт на 5 април.
 
Ослободувањето на оваа транша беше условена со низа реформи кои грчката Влада мораше да ги спроведе.
 
– По завршувањето на планот за спас, Грција се заложи да продолжи да ги применува сите клучни реформи усвоени во рамки на планот, одлуката на ЕЕФС да ги укине маргините на каматните стапки покажува дека грчката Влада си ги почитува реформските заложби – изјави Клаус Регелинг, генерален директор на ЕМС И ЕФФС.

© ЖУРНАЛ    ~25,9

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.