МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
ОН: Севернокорејците плаќаат мито за да преживеат

ОН: Севернокорејците плаќаат мито за да преживеат

вторник, 28 мај 2019, 16:24ч.   |   Z.H.

 Граѓаните на Северна Кореја се принудени да плаќаат мито на службениците за да преживеат во својата изолирана земја, каде корупцијата е ендемична и репресивна, се истакнува во денеска објавениот извештај на Канцеларијата за човекови права на ОН. Пјонгјанг го оцени извештајот како политички мотивиран.

 
Според овој документ, дел од службениците во Северна Кореја инудуваат пари од локалното население кое едвај преживува, заканувајќи им се со притвор и казнен прогон, посебно на оние кои се занимаваат со сива економија.
 
– Загрижена сум дека постојаната фокусираност на нуклеарното прашање и натаму го одвлекува вниманието од ужасната состојба со човековите права за милиони жители на Северна Кореја, изјави Мишел Бачелет, висока комесарка за човекови права при ОН.
 
– Правата на храна, здравје, засолниште, работа, слобода на движење се универзални и неотуѓиви, но во Северна Кореја тие пред се зависат од способноста на поединецот за подмитување државни службеници, истакна Бачелет.
 
Четворица од 10 Севернокорејци, или 10,1 милион луѓе хронично немаат храна, а се очекува и натамошно кастрење на и така минималните оброци поради најлошата жетва во последната деценија, проценува ОН.
 
Пјонгјанг го демантира извештајот. „Таквите извештаи не се ништо друго освен измислица…со оглед на тоа дека се засноваат на т.н. сведочења на измамници кои даваат измислени информации за да заработат за живот или се принудени тоа д аго направат под принуда или поттикнување”, се наведува во изјавата на севернокорејската мисија во Женева по повод објавениот извештај.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.