МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Македонија
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни претседатели

Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни претседатели

среда, 22 мај 2019, 13:24ч.   |   Xh.I.

Антикорупциска комисија ќе испитува судир на интереси во одлуката поранешниот претседател Ѓорге Иванов да закупи канцеларии во зградите на Џевахир. Отворањето на постaпката следи по написите во медиуми дека сопственик на зградите каде Иванов ќе закупи простор е фирмата Турмак, во сопственост на семејство со кое Иванов има кумашински релации.

На денешната седница Комисијата одлучи да се испитаат сомнежи за вакви злоупотреби и кај поранешни претседатели на државата. Како што рече претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, освен можен судир на интереси ќе се испитува и постапката за избор на канцелариски простор кај досегашните претседатели.

-Ќе испитуваме дали има државната служба за општи и заеднички работи да понуди простории, ако нема тогаш како се врши изборот на тие простории – рече Ивановска.

Во случајот со Иванов станува збор за закуп на два стана кои ќе ги користи како негов кабинет. Становите се со површина од 274m2, а киријата е во висина од 1.950 евра месечно, средства што ќе ги покрива државата.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.