МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Десетици илјади Чеси протестираа против премиерот Бабиш

Десетици илјади Чеси протестираа против премиерот Бабиш

среда, 22 мај 2019, 12:28ч.   |   Z.H.

 Десетици илјади Чеси повторно, четврта недела по ред излегоа на протест во Прага, барајќи оставка на новата министерка за правда Марија Бенешова за која сметаат дека претставува закана за независноста на судовите.

Според нив, таа била наименувана со цел да го спречи судењето на премиерот Андреј Бабиш за проневера  на околу два милиона евра од европските дотации за неговата семејна фарма.
 
Синоќешниот протест беше најмасовен досега и, според организаторите, на него учествувале околу 50 илјади луѓе.
 
Организаторите досега успеале да соберат и 300.000 потписи од Чесите кои сметаат дека Бабиш, бидејќи е кривично гонет, а полицијата побара да се покрене обвинение против него, треба да поднесе оставка

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.