МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Во град во Пакистан со ХИВ заразени стотици деца

Во град во Пакистан со ХИВ заразени стотици деца

среда, 22 мај 2019, 13:25ч.   |   Z.H.

 Во пакистанскиот град Рато Деро неодамна е утврдено дека неколку стотици деца се заразени со ХИВ вирусот, но се уште не е познато како дошло до тоа.

 
Како што пренесува Би-Би-Си, првиот знак дека нешто не е во ред со децата се појавил во февруари годинава кога родителите масовно ги носеле на лекар затоа што децата постојано имале треска.
 
По анализа на крвта е утврдено дека децата се заразени со ХИВ вирусот, но никој не можел да каже како.
 
– До 24 април 15 деца биле позитивни на вирусот, иако никој од родителите не е носител на вирусот, изјавил доктор од болницата.
 
Докторката Фатима Мир смета дека децата можеле да се заразат на начини – преку мајчиното млеко, трансфузија или заразени хируршки инструменти или игли.
 
Според неа, со оглед на тоа што во повеќето случаи мајката била негативна, имало малку трансфузии, единствено објаснување останува користење заразени игли во локалните клиники.
 
До сега во тоа место од 25 април се тестирани 18.418 лица, и до сега се покажало дека најмалку 607 се заразени, од кои три четвртини деца се на возраст од еден месец до 15 години.
 
Во тек е истрага за целиот случај.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.