МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Економија
Лукаревска: УЈП сака партнерски односи со даночните обврзници

Лукаревска: УЈП сака партнерски односи со даночните обврзници

четврток, 02 мај 2019, 14:46ч.   |   L.E.

Нашата тенденција како Управа за јавни приходи е да градиме партнерски односи со даночните обврзници. Тука сме за да слушнеме дел од проблемите со кои се соочуваат даночните обврзници во секојдневното работење, одредени сугестии, за да ја унапредиме нашата работа како главен собирач на приходите во државата, истакна денеска во Кавадарци директорката на УЈП, Сања Лукаревска.

Таа со тим од Управата и со претседателот на Регионалната Стопанска комора Никола Наумов, денеска се сретнаа со стопанственици од тиквешкиот регион.

Средбата е, додаде,  да ги информираат  претставниците на компаниите за најновите измени и дополнувања на материјалните закони по кои постапува Управата за јавни приходи, новините во делот на повратот на ддв кај физичките лица, новините во делот на ваучерскиот систем, за даночните олеснувања при донации во спортските клубови од страна на даночните обврзници и слично.

-Имавме исто така и новини во Законот за регистрирање на готовински плаќања. Очекуваме да слушнеме и одредени нивни размислувања за да ги унапредиме максимално обострано нашите односи, нагласи Лукаревска.

Претседателот на Регионалната Стопанска комора рече дека продолжуваат со активности со цел да се биде мост помеѓу бизнис заедницата и институциите во државата.
-Тука сме за да ги слушнеме сите забелешки и сугестии на претставниците на бизнис секторот, нагласи Наумов./lokalno.mk

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Регулаторна одлучи: Големо поскапување на бензинот и дизелот
Велигден ги поскапе земјоделските производи, а се намалува цената на јагнешкото
Поскапуваат горивата
Евидентирани 190 илјади невработени, 70% не се појавуваат на интервју, а 30% ја одбиваат работата по интервјуто, вели АВРМ
Производствените фирми тешко наоѓаат стручен кадар
РКЕ: Сопствениците на станови исклучени од парно нема да плаќаат ако живеат во нив
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.