МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Град Скопје: Соработката со фирмата на партнерот на Царовска е законска

Град Скопје: Соработката со фирмата на партнерот на Царовска е законска

вторник, 21 мај 2019, 15:29ч.   |   Xh.I.

Град Скопје ги отфрла тврдењата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, дека градоначалникот Петре Шилегов незаконски ѝ доделил тендер од 967.600 денари на фирмата „Флај кем“ на партнерот на министерката за труд и социјална политика, МилаЦаровска.

„Град Скопје целосно ги отфрла невистините изнесени за досегашната соработка со оваа компанија, како и за наводните нерегуларности. Сакаме да ја информираме јавноста дека нашата соработка се заснова на јавен повик за јавна набавка распишан од Град Скопје, која е помината низ сите законски постапки и спроведена јавна набавка на која може да учествуваат сите компании што ги исполнуваат условите. Град Скопје ја уверува јавноста дека сите законски прописи се запазени и дека нема никаков простор за сомнежи и шпекулации, а воедно апелира до сите компании и приватни лица, доколку имаат какви било забелешки и индиции дека постои некакво прекршување на законот, тоа да го пријават до надлежните институции“, велат од Град Скопје.

Од таму појаснуваат дека станува збор за јавна набавка за изнајмување опрема за висинско набљудување терен, диви депонии и други зони во градот, која е целосно легална и постапката за неа е извршена во согласност со сите законски норми. Оваа јавна набавка, велат од Град Скопје, е во насока на зголемување на техничките можности на Инспекторатот на Град Скопје во мапирањето диви депонии, а во насока на подобрување на животната средина и борбата против создавањето диви депонии.

„Посочената компанија, која е избрана на јавниот повик, е компанија со која Град Скопје има соработка и во минатото, поточно во 2016 година, кога таа по пат на јавна набавка е избрана за изработка на видеодокументација за тековни инвестициски и инфраструктурни проекти на Град Скопје. За потсетување, во 2016 година градоначалник на град Скопје и потписник на овој договор е Коце Трајановски, градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ“, велат од Град Скопје.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.