МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

вторник, 21 мај 2019, 15:28ч.   |   Xh.I.

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните се и указите за прогласување на Законот за изменувањето на Законот за оперативно-техничката агенција, на Законот за централен регистар на населението, на Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за финансиска поддршка на инвестициите, на Законот за изменувањето на Законот за спортот и на Законот за практикантството.

„Претседателот Пендаровски смета дека овие закони и нивната идна имплементација се од витален интерес за граѓаните на Република Северна Македонија.Измените на Законот за оперативно-техничката агенција се однесуваат на делот на финансирањето и ќе придонесат за професионализација на безбедносните служби. Формирањето на ОТА произлезе од планот за реализација на препораките на групата високи експерти за системски прашања од владеење на правото во врска со следењето на комуникациите.

Со примена на Законот за централен регистар на населението ќе се утврди унифициран и единствен начин на водење на одделните бази на податоци врз основа на утврдени стандарди и процедури. Со Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за финансиска поддршка на инвестициите се унапредува економскиот развој на државата. Новиот закон значително ги олеснува процедурите, но и ќе се зголеми бројот на компании што може да аплицираат и да добијат државна поддршка за развој на бизнисот.

Со измените на Законот за спортот се овозможува даночно ослободување за националните спортски федерации, за спортските клубови, за активни спортисти од олимписки и неолимписки спортови, како и други правни субјекти што имаат решение за вршење дејност спорт. Со ова ќе се обезбедат значителни средства за поддршка на спортот и спортистите. Законот за практикантството ќе им помогне на невработените лица и на лицата што не се во работен однос, како и на работодавците да ги реализираат своите цели – вработување соодветен кадар преку обука за време на практична работа“, се вели во соопштението.

Претседателот Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на следните закони:
– Законот за изменување на Законот за оперативно-техничката агенција;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар и регистар на други правни лица;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за електронските комуникации;
– Законот за дополнување на Законот за продажба и давање под закуп на деловните згради и деловните простории на Република Македонија;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за данокот на додадената вредност;
– Законот за изменување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер;
– Законот за централен регистар на населението;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Изборниот законик;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за финансиска поддршка на инвестициите;
– Законот за изменување на Законот за спортот;
– Законот за практикантството;
– Законот за услуги;
– Законот за ратификација на договорот меѓу Република Македонија и Црна Гора за уредување на меѓусебните имотно-правни односи;
– Законот за извршување на санкциите;
– Законот за тутунот, производите од тутун и сродните производи;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за регистрирање на готовинските плаќања;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за државните награди;
– Законот за изменување на Законот за Владата на Република Македонија, со текстот на Законот;
– Законот за електронското управување и електронските услуги;
– Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за јавниот долг.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.