МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Русковска: Ги добивме документите од Албанија за Груевски, но не откриваат ништо ново

Русковска: Ги добивме документите од Албанија за Груевски, но не откриваат ништо ново

вторник, 21 мај 2019, 13:18ч.   |   Xh.I.

Главната обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека документите од Албанија за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски преку територијата на западниот сосед во Унгарија, но вели дека тие не откриваат ништо ново.

- Јас ги анализирав, но не можев да најдам ништо ново, кое ќе нѐ внесе во работа. Таму пишува кога го поминал граничниот премин и како влегол во Црна Гора, истите информации што ги добивме од Црна Гора. Албанија не откри што бараме, како поранешниот премиер влегол во албанската држава. Исто така, нема информации или снимки за хотелот во кој престојуваше Груевски, изјави Русковска за Фокус.

Албанија претходно одби да ги даде снимките, со образложение дека тие биле избришани.

„Добивме снимки од Црна Гора, но ги следевме и снимките од македонските гранични премини, како и камерите инсталирани во градот Скопје“, додава Русковска.

За бегството на Груевски во Будимпешта, Унгарија, во Обвинителството штотуку сведочеа телохранителите на поранешниот премиер и други сведоци.

Груевски ја напушти Македонија минатата година поради за да не отслужи двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“. Тој низ Албанија, Црна Гора и Србија побегна во Унгарија, каде што доби политички азил.

© ЖУРНАЛ    ~103,35

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.