МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата

Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата

понеделник, 20 мај 2019, 15:24ч.   |   Xh.I.

Во време кога Заев оди да отвора автопати низ соседството, потсетуваме на неговите славни изјави.

Ова е една прес конференција на Зоран Заев дадена во Струмица, 7 на декември 2016 година пред изборите по кои што направи мнозинство во парламентот и владее во  Република Македонија.

Ова што го видовте е Зоран Заев од СДСМ. Оваа легендарна изјава, дел од Заевизмот! Не само што нема никаква инфраструктурна инвестиција, не само што нема никаков план за живот, а од 600 те најавени милиони евра за патишта нема ни Ш!

Показател за ова се готовиот автопат Миладиновци-Штип, инвестиција вредна над 200 милиони евра, автопат кој што е готов, изграден, а најави за негово пуштање има на секој следен месец од овие две години!

Само годинава на три пати има лаги дека автопатот тукушто не е отворен! Според информациите за причините за одлагање, најново е дека немало поставеа мрежа за спречување на овци да минуваат преку патот! Те се чека технички прием, те се изнаоѓаат доградби, па пак технички прием, па сега мрежа.

Милион оправдувања додека граѓаните при готов автопат трошат повеќе гориво, загадуваат повеќе, возат повеќе. Ама како беше славната мисла на СДСМ, сиромашните и онака не возат!

Автопатот Кичево Охрид, 18 месеци нема никаква активност. Ништо не се работи! Дури и таму каде што беше извршено тампонирање, а не е асфалтирано на време, се појавува денивелација на трасата односно потонува тампонот. Значи потребно е наново тампонирање за да може да се асфалтира. А тоа се нови трошоци, за кои некој на крај ќе треба да одговара! Уште потрагично е што минатата година на почетокот на ноември е земен скоро 190 милиони евра нов кредит, а сега, по повеќе од шест месеци оваа власт немаат ниту камен преместено со овие пари  на делницата.

Почитувани, на виделина излегоа и лагите, односно Заевизмот за автопатот Кичево Охрид, дека се згрешени трасите! Ниту трасите се сменети, ниту има нов инфраструктурен проект, што е потребно за да се смени трасата! Нема никаква постапка за измени во тек на градба во Министерството за транспорт и врски, што значи немало никаква грешка, или не се работи за потреба од исправање на трасите.

Почитувани,

Автопатот Скопје Штип требаше да биде пуштен на 1 мај 2017 година, а Кичево – Охрид  требаше да биде завршен до крајот на февруари 2018 година. За несреќа, државата од 2017 година е во рацете на криминогениот клан СДСМ, што продолжува со традицијата- зад себе оставање само споменици за уништена економија! Дури и ЕУ нотираше огромен проблем во нетрошењето на буџетот за капитални инвестиции кои што носат реален раст на економијата, додека расте задолжувањето!

Но, за тоа треба работа и желба, а не посветеност само и само за криминогени тендери за полнење на партиските џебови!

Почитувани,

Планот за Живот и 600 километри автопати постои само во главите на Заевистите! Се што го поврзува Заев со автопат е играњето чочек по наследената готова нова делница од автопатот кој што понатаму го преименува во „Пријателство"! Се друго ќе заврши како лопатата од патот Велес- Прилеп, во '90тите години, повозрасните се сеќаваат на тој проект!

Или како вели народната, кога Заев ќе рече дека ќе направи нешто, ќе направи, не мора да го потсетувате секоја година! Во случајов, секоја година или секој месец. /МИА.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.