МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Спорт
Последното коло во ПМФЛ ќе биде лудо: Четири екипи во борба за можно место во Европа

Последното коло во ПМФЛ ќе биде лудо: Четири екипи во борба за можно место во Европа

понеделник, 20 мај 2019, 15:19ч.   |   Xh.I.

Првата македонска фудбалска лига е на едно коло пред крајот, а четири екипи се во борба за четвртото место кое може да донесе излез во фудбалска Европа доколку во Купот триумфира Академија Пандев.

„Пандевци“ веќе имаат осигурано место во Европа преку шампионатот, а во финалето на Купот играат против Македонија Ѓорче Петров. Доколку струмичкиот тим победи, во последното коло борбата за четвртото место и Европа ќе биде луда.

Четири тима имаат шанси да го направат тоа преку првенството. Работнички има 46 бода, Шкупи има 45 бода, додека Ренова и Македонија ЃП имаат по 44 бода. Во полседното коло Работнички ќе биде домаќин на Шкупи, Ренова игра против Шкендија, додека Македонија ЃП се среќава со испаднатата Победа.

Но, се би можело да падне во вода, доколку Македонија ЃП стане шампион во Купот на Македонија, затоа што така „лавовите“ ќе го добијат местото кое води во квалификациите за Лига Европа.

Последното коло од ПМФЛ се игра на 26 мај. Како што е веќе познато, Шкендија е шампион и ќе игра квалификации за ЛШ, Вардар и Академија Пандев играат квалификации за Лига Европа, Силекс го чека бараж за опстанок, додека Беласица и Победа одат во Втората лига.
 

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.