МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Спорт
Сити му нуди на Гвардиола 100 милиони фунти за нов 5-годишен договор

Сити му нуди на Гвардиола 100 милиони фунти за нов 5-годишен договор

понеделник, 20 мај 2019, 12:00ч.   |   Xh.I.

Пеп Гвардиола ќе добие можност да остане на чело на Манчестер Сити уште пет години. Ова ќе се случи ако тој се согласи да потпише нов договор. Според предложените услови, за овој период Шпанецот ќе заработи 100 милиони фунти.

Според сегашниот договор, кој е за уште две години, Гвардиола зема по 15 милиони фунти по сезона. Ако го потпише новиот предлог, тој ќе земе 20 милиони годишно.

Иако нејасноста околу евентуалното учество на „граѓаните“ во Лигата на Шампионите следната сезона поради истрагата на УЕФА за прекршување на финансискиот ферплеј, Шпанецот јасно ја сподели својата намера да остане на чело на овој тим.

Тој беше запрашан за тоа пред финалето на ФА Купот против Ватфорд (6:0), откако неговото име се појави како опција за наследник на Масимилијано Алегри во Јувентус.

„Останувам во Манчестер Сити уште две сезони. Ако тие се уште ме сакаат. Задоволен сум од работата тука и не мислам да одам на друго место“, објави Гвардиола.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.